הנחיית קבוצות

 רוב חיינו, אנו מתנהלים בקבוצות - גן, כיתה, תנועת נוער, פלוגה, זוגיות, הורות... הקבוצה מהווה עבורנו מסגרת בה פעילות משותפת, תביא להשגת מטרות שאין באפשרותנו להשיג באופן עצמאי, או "סתם" מסגרת חברתית.


331120-group.jpg

קבוצה מהווה עבורנו כלי להדהוד הקול הפנימי שלנו, וגם של זה המשותף לקבוצה כולה

משובים חיוביים, mirroring, מודלינג ואף ביקורת, הם כלים משמעותיים וחשובים הקיימים בידי הקבוצה, בהם נעשה שימוש מודע ולא מודע, כדי לנסות ולאתר את הדרך הנכונה והמתאימה הן עבור הפרט והן עבור הקבוצה.

כמנחת קבוצות, אינני מפסיקה להתפעל מן ההשפעה והכוח הרבים שיש לקבוצה על היחיד.

הכוח בא לידי ביטוי בדרכים רבות - ביכולת של הקבוצה להכיל את הפרט, לשקף לו את עצמו באופן מדויק, לסייע בידיו להאיר את "נקודות העיוורון" של עצמו, ומעל הכל להעניק כוח מרפא ואוהב.

העובדה שמרבית הקבוצות מתחילות כקבוצת זרים, מדגישה ומעצימה עוד יותר את גודל הפליאה וההשתאות שלי ושל חברי הקבוצה עצמה ממידת האמון, הפתיחות, הקרבה, ומעוצמת תחושת השיתוף הנרקמת.


group.png

סוגי הקבוצות

 קבוצות תמיכה -

מפגש של אנשים עם לפחות מאפיין אחד דומה (קושי, מחלה, התמודדות עם בעיה ספציפית). המפגש הקבוצתי הקבוע, המתרחש בד"כ אחת לשבוע, מספק מספר מעגלים של סיוע : אינפורמציה, שיתוף במצבים דומים אצל האחר, הקשבה, אמפטיה, הכלה, קבלה ועוד...

 

 קבוצות העצמה -

כמעט לכל אחד ואחת מאיתנו יש שאיפות, חלומות ורצונות שאנו חפצים להגשים ולממש. החיים - ההתנסויות, ההערות, הביקורת, הכישלונות והחוויות שאנו צוברים במהלך המסע, גורמים לנו לעיתים לנטוש את החלומות באמצע הדרך, מתוך תחושה ש"אנו לא יכולים", או "כבר מאוחר מידי", או אפילו "לא מגיע לנו". במפגשי הקבוצה הזו, אנו לומדים מחדש לזהות את החלומות הישנים, לקרוא להם בשם ולמצוא את הדרכים לגרום להם להתגשם.

 

 קבוצות מטלה/ למידה -

קבוצה של מספר אנשים הבוחרים מטלה משותפת, המאחדת את כל החברים והיא הסיבה לקיומה של הקבוצה. המטלה יכולה להיות בחירת נושא ללמידה ועיבודו מתוך כוונה ללמוד אותו לעומק, למצוא בו משמעויות רחבות, לחקור אותו מהיבטים שונים, להעשיר את הידע בתחום הנ"ל, לשפר מיומנויות ועוד. המטלה יכולה להיות השגת מטרה פרקטית הרלוונטית לכל חברי הקבוצה  - ניהול זמן, מיומנויות ניהול, תקשורת בינאישית, שפת גוף.

 

מעבר למטלות הללו, באמצעות התהליך הקבוצתי הדינמי מתקיים גם תהליכים אנושיים חשובים:

.פיתוח מיומנויות של קשרי-גומלין בין השותפים, אימון בכישורי עבודת צוות, הקשבה, שיתוף פעולה ותרגול מיומנויות בינאישיות.


SIMBLAWebsite Builder